Fotokniha od Saal Digital CZ

Fotokniha_03

Moje fotografie často končia v tlačenej podobe a keďže dávam dôraz aj na kvalitu, využil som príležitosť vyskúšať fotoknihu od spoločnosti Saal Digital CZ, ktorá poskytla kupón v hodnote 1200kč a na oplátku bolo mojou povinnosťou ale aj potešením napísať úprimnú recenziu. Fotokniha ako taká, je moderný spôsob uchovávania a prezentovania fotogragií v tlačenej podobe, preto je v mojom záujme ponúkať aj túto službu, ako výstup mojej práce. Pre recenzované dielo som si zvolil „tému“, ktorá je môjmu srdcu blízka, či už sú to samotné rodinné fotografie, ba čo viac, sú to fotky môjho krstného syna. Nedávno oslávil jeden rok, preto mi neostávalo nič, len sa potrápiť s nástrahami SaalDesigner-a.

SaalDesigner – jednoducho a rýchlo

SaalDesigner je intuitívny a užívateľsky dobre vytvorený program. Hneď po spustení je potrebné vybrať produkt, ktorý sa bude vytvárať. Pre človeka, ktorý nie je oboznámený s variantami vyhotovenia, je tu možnosť pozrieť si v krátkej nápovede vlastnosti jednotlivých prvkov v mojom prípade fotoknihy, ktoré sa vyobrazujú pri každej položke, či už sa jedná o typ väzby, alebo o povrch strán. Keďže to bola moja prvá objednávka od tejto spoločnosti, pomohlo mi to vybrať výslednú formu, ktorá bola kniha o rozmere 19×19 [cm] s lesklým povrchom väzby a aj samotných vnútorných strán. Keďže veľa ľudí zaujíma aj cena a ja nie som výnimkou, považujem za nápomocné zobrazenie ceny, ktorá sa neukrýva a aktualizuje pri každej zmene. Hoci software veľa možností neponúka, nenarazil som na nič, čo by mu chýbalo. V jednoduchosti je krása a v tomto duchu som postupoval aj pri umiestňovaní fotografií na stránky. Editor ponúka niekoľko šablón a našiel som si v ňom môjmu oku lahodiacu.

Dodávka – expresná

Knihu som objednal večer 9.1.2017 a na druhý deň bola už nachystaná na odoslanie kuriérskou službou. Dňa 12.1.2017 mi cinkla sms-ka, aby ma upozornila na príchod mojej očakávanej zásielky. Hoci presné dátumy nie sú nevyhnutné pre výsledné hodnotenie, chcel som názorne sprostredkovať skúsenosť, ktorá potvrdila rýchlu, alebo lepšie povedané expresnú dodávku, keďže balíček cestoval až z nemeckého mesta Karslruhe.

Kvalita spracovania – takmer bez chyby

Už samotné balenie naznačovalo, že sa mám na čo tešiť. Pri otváraní vyhrala moja nedočkavosť a detská radosť ako pri rozbaľovaní darčekov. Hoci prvé papierové balenie ostalo bez poškodenia, ďalej som už postupoval rýchlejšie, ako boli moje myšlienky, ktoré sa dostavili až po roztrhnutí druhého plastového obalu. Myšlienky na to, že by nebolo zlé zdokumentovať aj nepoškodený obal. Avšak ako to býva aj pri ľudoch, netreba hľadať krásu v obale, ale hlavne v tom, čo sa ukrýva vo vnútri a s týmto odôvodnením som postupoval ďalej pri skúmaní kvality spracovania.  Hoci som očakával, že sklamaný nebudem, prišlo prekvapenie a to príjemné. Aj keď som zvolil „tenšie“, obyčajné strany, boli dostatočne hrubé a na prvý, ale aj druhý, či ten ďalší pohľad kvalitné. Ak by som použil rétoriku dnešných tvorcov bulvárnych plátkov, napísal by som, že ostrosť detailov mi vyrazila dych a k tomu niekoľko výkričníkov. Avšak ja dych strácam v iných situáciach, nie pri pohľade na fotoknihu a hoci by si možno knižka zaslúžila bombastický titulok, výstižnejšie bude suché konštatovanie. Kvalita spracovania na vysokej úrovni, vykreslenie detailov vo veľkom rozlíšení ostalo zachované. Niekoľko fotografií som mal umiestnených cez lom stránok, ten nie je síce neviditeľný, ale nie je rušivý. Farebné podanie ostalo verné a rovnako ma potešila aj varianta fotografií v odtieni šedej, kde čierna bola čiernou a biela bielou. Tak ako väčšina vecí, nie je ani táto kniha dokonalá. Aj keď trochu nasilu, ale našiel som zápor, ktorý sa ukrýva hneď pri otvorení. Fotografie začínajú už aj na vnútornej strane na obale. Knižke by možno svedčalo viac ponechaná úvodná a záverečná strana bez potlače. Avšak ako som už spomenul, potreboval som nájsť mínus, ktoré v zásade je tak trochu diskutabilné a pre niekoho mínusom nemusí byť.

Cena – nič nie je zadarmo

Tak ako zvykol môj učiteľ na vysokej škole s obľubou prirovnávať jeden z termodynamických zákonov k vete „nič nie je zadarmo“, tak i ja môžem tento zákon prirovnať ku kvalite spracovania, ktoré sa musí logicky odzrkadliť v cene. Tá je pomerne vysoká, avšak netreba strácať nádej. Spoločnosť Saal Digital CZ ponúka pravidelne na svoje produkty zľavu aj pre „nefotografov“, ktorá je výhodná najmä pri vytváraní fotokníh s menším počtom strán, kde cena po aplikovaní zľavy nie je vyššia oproti konkurencií v niektorých prípadoch dokonca nižšia. Z môjho subjektívneho pohľadu, ak budem objednávať fotoknihu v tejto spoločnosti, bude musieť jej obsah za to stáť, alebo budem sa držať hesla, kde kvalita bude pre mňa  viac ako kvantita a udržím počet strán nižší, aby som neprekročil pre mňa únosnú mieru cenovky.

Zhrnutie – kvalita za primeranú cenu

Fotokniha Saal Digital je po kvalitatívnej stránke na vysokej úrovni a kto hľadí len na toto kritérium, tak mu tento produkt môžem s kľudným svedomím odporučiť.  Rovnako potešiteľná bola rýchlosť dodania, ktorú môžem pomenovať výstižne slovom expresná. Cena sa zdá byť na prvý pohľad vyššia, to však nemusí byť pravda, pokiaľ sa zvolí rozumný rozsah strán alebo výber bude pozostávať z akciovej ponuky. V porovnaní s konkurenciou a po osobných skúsenostiach s firmami Happyfoto, Bontia alebo Cewe ma nenapadajú argumenty, aby som po tejto knižke nesiahol aj v budúcnosti, prípadne ju ďalej neodporúčal pre mojich zákazníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *